Fiat Punto: Lampki sygnalizacyjne koloru żółtego

Fiat Punto –> Znajomośæ zestawu wskaźników –> Lampki sygnalizacyjne i komunikaty –> Lampki sygnalizacyjne koloru żółtegoLampka sygnalizacyjna Co oznacza
AWARIA SYSTEMU ABS

Po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Lampka sygnalizacyjna zaświeca się (jednocześnie w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat), gdy system ten jest niesprawny. W takim przypadku układ hamulcowy pozostaje niezmiennie sprawny, ale system ABS nie jest w stanie zapewnić odpowiednich osiągów. Należy zachować ostrożność i zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

WYŁĄCZONA PODUSZKA POWIETRZNA PO STRONIE PASAŻERA

Umieszczona w środkowej części deski rozdzielczej lampka sygnalizacyjna zaświeca się po wyłączeniu przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera. Gdy włączona jest przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera, po przekręceniu kluczyka w położenie MAR, lampka sygnalizacyjna zaświeca się na kilka sekund, po czym powinna zgasnąć.

UWAGA

50) Lampka sygnalizacyjna 
informuje również o ewentualnych anomaliach lampki sygnalizacyjnej , wówczas miga przez ponad 4
sekundy.

51) W takiej sytuacji lampka sygnalizacyjna może nie sygnalizować ewentualnych
anomalii systemów ochrony pasażerów. Przed rozpoczęciem jazdy należy zwrócić się do ASO marki Fiat, aby jak najszybciej skontrolować system.


Lampka sygnalizacyjna Co oznacza
AWARIA SYSTEMU EOBD/WTRYSKU

W normalnych warunkach, po przekręceniu kluczyka w wyłączniku zapłonu w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć tuż po uruchomieniu silnika. Jeśli lampka sygnalizacyjna nie gaśnie lub zaświeca się podczas jazdy, informuje o niedoskonałym działaniu układu zasilania/zapłonu, co może spowodować pogorszenie osiągów, wysokie emisje zanieczyszczeń, nieodpowiednie własności jezdne i wysokie zużycie paliwa. W niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat. W tego typu warunkach można kontynuować podróż, unikając jednak nadmiernego przeciążania silnika lub wysokich prędkości. Dłuższe używanie samochodu ze świecącą się lampką może spowodować uszkodzenia: należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat. Lampka sygnalizacyjna zgaśnie, jeżeli usterka zostanie wyeliminowana, jednak system zapamięta tę sygnalizację.

UWAGA W przypadku silników benzynowych, jeśli lampka sygnalizacyjna miga, jest to sygnał, że prawdopodobnie uległ uszkodzeniu katalizator. W przypadku, gdy lampka sygnalizacyjna miga, należy zwolnić pedał przyspieszenia, zmniejszyć obroty silnika, aż lampka przestanie migać; kontynuować jazdę z umiarkowaną prędkością, unikając jazdy, która może spowodować ponowne miganie lampki i zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

UWAGA

24) Jeżeli - po przekręceniu kluczyka w położenie MAR - lampka sygnalizacyjna  nie zaświeca
się lub podczas jazdy świeci się lub miga (w niektórych wersjach jednocześnie z komunikatem na wyświetlaczu), należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do ASO marki Fiat.

Funkcjonowanie lampki sygnalizacyjnej   może zostać zweryfikowane -
przy pomocy specjalnej aparatury - przez funkcjonariuszy kontroli ruchu drogowego. Należy przestrzegać przepisów obowiązujących w kraju, w którym się podróżuje.Lampka sygnalizacyjna Co oznacza
AWARIA SYSTEMU ESC

Po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Jeśli lampka sygnalizacyjna nie gaśnie lub świeci się nadal podczas jazdy (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie odpowiedni komunikat), należy zwrócić się do ASO marki Fiat. Miganie lampki sygnalizacyjnej w czasie jazdy oznacza interwencję systemu ESC.

AWARIA SYSTEMU HILL HOLDER (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

Po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie specjalny komunikat), w przypadku anomalii systemu Hill Holder, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. W takim przypadku należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat. W niektórych wersjach zaświeci się w alternatywnie lampka sygnalizacyjna .

AWARIA SYSTEMU Fiat CODE (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie specjalny komunikat), aby zasygnalizować awarię systemu Fiat CODE lub, o ile występuje, systemu alarmowego. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.
AWARIA ŚWIEC ŻAROWYCH/AWARIA WSTĘPNEGO NAGRZEWANIA ŚWIEC ŻAROWYCH (wersje Multijet) Wstępne nagrzewanie świec żarowych: po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się i powinna zgasnąć, gdy świece żarowe osiągną odpowiednią temperaturę. Włączenie silnika możliwe jest natychmiast po zgaśnięciu lampki sygnalizacyjnej.

OSTRZEŻENIE Jeżeli temperatura otoczenia jest wysoka, zaświecenie się lampki będzie chwilowe i może być niedostrzegalne.

Awaria wstępnego nagrzewania świec żarowych: miganie lampki sygnalizacyjnej (w niektórych wersjach razem ze specjalnym komunikatem na wyświetlaczu), oznacza anomalię układu wstępnego nagrzewania świec żarowych. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

CZYSZCZENIE FILTRA CZĄSTEK STAŁYCH (DPF) W TOKU (tylko wersje Multijet z DPF-em)

Po przekręceniu kluczyka w wyłączniku zapłonu w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Lampka sygnalizacyjna świeci światłem stałym (w niektórych wersjach jednocześnie na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat), w celu zasygnalizowania, że system DPF wymaga usunięcia - za pośrednictwem procesu regeneracji - nagromadzonych substancji zanieczyszczających (cząstek stałych).

Lampka sygnalizacyjna nie zaświeca się za każdym razem, kiedy DPF przeprowadza regenerację, ale jedynie wówczas, kiedy warunki jazdy wymagają zasygnalizowania tego faktu użytkownikowi. Aby wyłączyć lampkę, należy utrzymać samochód w ruchu do zakończenia procesu regeneracji. Proces regeneracyjny trwa zwykle średnio 15 minut. Optymalne warunki do zakończenia procesu są osiągane przy utrzymaniu jazdy z prędkością 60 km/h i obrotach silnika powyżej 2000 obr./min. Zaświecenie się lampki sygnalizacyjnej nie oznacza usterki samochodu, dlatego nie ma konieczności pozostawienia samochodu w warsztacie.

UWAGA

52) Kierowca powinien zawsze dostosowywać sposób jazdy do warunków panujących na drodze, widoczności, ruchu drogowego i obowiązujących przepisów kodeksu drogowego. Możliwe jest wyłączenie silnika, nawet jeśli lampka sygnalizacyjna DPF świeci się; jednak powtarzające się przerywanie procesu regeneracyjnego może spowodować przedwczesne zużycie oleju silnikowego. Z tego powodu zaleca się zawsze poczekać na zgaszenie lampki przed wyłączeniem silnika, przestrzegając podanych wyżej zaleceń. Nie zaleca się kończenia procesu regeneracji DPF na postoju.Lampka sygnalizacyjna Co oznacza
SYGNALIZOWANIE AWARII OGÓLNEJ (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w następujących okolicznościach: Przekroczony limit prędkości: ta lampka sygnalizacyjna zaświeca się w momencie przekroczenia wartości ustawionego limitu prędkości, a na wyświetlaczu pojawia się wówczas specjalny komunikat.

Interwencja systemu blokowania paliwa: lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie odpowiedni komunikat), w przypadku interwencji/awarii systemu blokowania paliwa.

Awaria Start&Stop: lampka sygnalizacyjna zaświeca się w momencie rozpoznania anomalii w systemie Start&Stop (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie specjalny komunikat i zaświeca się ikona ).


Awaria czujników parkowania: lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach pojawia się jednocześnie specjalny komunikat na wyświetlaczu), w momencie rozpoznania anomalii w czujnikach parkowania.

Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Awaria czujnika ciśnienia oleju silnikowego: o awarii czujnika ciśnienia oleju silnikowego informuje zaświecona ta lampka sygnalizacyjna (jednocześnie, w przypadku wersji, gdzie przewidziano, na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat). Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Awaria systemu iTPMS: lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach pojawia się jednocześnie specjalny komunikat na wyświetlaczu), w momencie rozpoznania anomalii w systemie monitorowania ciśnienia w oponach iTPMS. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat. W przypadku, gdy zostanie zamontowane jedno lub kilka kół bez czujnika, lampka sygnalizacyjna w zestawie wskaźników będzie się świecić do momentu zamontowania kół z czujnikiem.

Awaria czujnika deszczu: lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach pojawia się jednocześnie specjalny komunikat na wyświetlaczu), w momencie rozpoznania anomalii w czujniku deszczu. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

AWARIA CZUJNIKÓW PARKOWANIA (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach jednocześnie na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat), w momencie rozpoznania awarii w czujnikach parkowania (w niektórych wersjach zaświeca się alternatywnie lampka sygnalizacyjna   ). Jeżeli temperatura
otoczenia jest wysoka, zaświecenie się lampki będzie chwilowe i może być niedostrzegalne.
WODA W FILTRZE OLEJU NAPĘDOWEGO (wersje Multijet) Po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w przypadku obecności wody w filtrze oleju napędowego (w niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się jednocześnie specjalny komunikat).
AWARIA ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w razie awarii w jednym z następujących świateł: światła pozycyjne, światła stop, tylne światła przeciwmgłowe, kierunkowskazy, podświetlenie tablicy rejestracyjnej i światła do jazdy dziennej (DRL). W niektórych wersjach jako alternatywa zaświeca się lampka sygnalizacyjna i na
wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat.
ZUŻYCIE KLOCKÓW HAMULCOWYCH (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Lampka sygnalizacyjna zaświeca się (w niektórych wersjach jednocześnie na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat), w przypadku zużycia klocków hamulcowych przednich. W takiej sytuacji należy możliwie jak najszybciej dokonać ich wymiany.
REZERWA PALIWA

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się, gdy w zbiorniku pozostaje około 7 litrów paliwa.

OSTRZEŻENIE Jeżeli lampka sygnalizacyjna miga podczas jazdy, jest to informacja, że wystąpiła awaria w układzie.

W takiej sytuacji należy zwrócić się do ASO marki Fiat w celu zweryfikowania układu.

UWAGA

25) Obecność wody w układzie zasilania paliwem może spowodować poważne uszkodzenie systemu wtrysku i w konsekwencji nieregularne działanie silnika. W przypadku zaświecenia się lampki sygnalizacyjnej (w niektórych wersjach jednocześnie pojawi się komunikat na wyświetlaczu), należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do ASO marki Fiat w celu spuszczenia wody z filtra paliwa. Jeżeli tego typu informacja pojawi się zaraz po zatankowaniu, prawdopodobnie do zbiornika paliwa przedostała się woda: w tym przypadku należy wyłączyć natychmiast silnik i skontaktować się z ASO marki Fiat.Lampka sygnalizacyjna Co oznacza
SYSTEM iTPMS (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

Niewystarczające ciśnienie w oponach : Lampka sygnalizacyjna świeci światłem stałym, aby sygnalizować, że ciśnienie w oponie jest niższe od wartości zalecanej, a tym samym móc zapewnić jak najlepszą jej trwałość i optymalne zużycie paliwa lub aby zasygnalizować powolny spadek ciśnienia. W ten sposób system iTPMS ostrzega kierowcę, sygnalizując możliwość spadku ciśnienia w jednej lub kilku oponach, a więc prawdopodobne przebicie opony. W takiej sytuacji zaleca się dokonać przywrócenia prawidłowej wartości ciśnienia w oponie. Po przywróceniu normalnych warunków użytkowania samochodu należy wykonać procedurę zresetowania.

OSTRZEŻENIE Nie należy kontynuować jazdy przy jednej lub kilku przebitych oponach, ponieważ prowadzenie samochodu jest niebezpieczne. Należy zatrzymać samochód, unikając gwałtownego hamowania i skręcania.

Awaria systemu iTPMS/System iTPMS tymczasowo wyłączony: Lampka sygnalizacyjna miga przez około 75 sekund, a następnie pozostaje zaświecona i świeci światłem stałym (jednocześnie na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat), aby zasygnalizować, że system jest tymczasowo wyłączony lub w stanie awarii. System ponownie działa poprawnie, gdy warunki działania to umożliwiają; gdyby tak nie było, należy wykonać procedurę resetowania opon po przywróceniu normalnych warunków działania. Jeśli sygnalizowanie nieprawidłowego działania nadal ma miejsce, należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do ASO marki Fiat.

Światło PRZECIWMGŁOWE TYLNE

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu tylnego światła przeciwmgłowego

Lampki sygnalizacyjne koloru czerwonego

Lampka sygnalizacyjna Co oznacza NIEZAPIĘTE PASY BEZPIECZEŃSTWATa lampka sygnalizacyjna świeci się, gdy samochód stoi, a pa ...

Lampki sygnalizacyjne koloru zielonego

Lampka sygnalizacyjna Co oznacza WŁĄCZENIE ELEKTRYCZNEGO WSPOMAGANIA KIEROWNICY "DUALDRIVE" (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano ...

Categorie