Suzuki Swift: Jazda na drogach śliskich

Suzuki Swift –> Wskazówki dotyczące prowadzenia –> Jazda na drogach śliskich

Na śliskiej nawierzchni należy jeździć z mniejszą, w porównaniu z suchą, prędkością, ze względu na możliwy poślizg kół podczas hamowania. Podczas jazdy na oblodzonych, zaśnieżonych lub błotnych drogach należy zmniejszyć prędkość i unikać gwałtownych przyspieszeń, raptownego hamowania lub nagłych ruchów kierownicą.

Dla modeli z napędem na 4 koła (4WD): Pojazd typu "4WD" jest skonstruowany dla osiągania lepszej przyczepności na śliskich drogach, niż modele o napędzie na jedną oś.

Niemniej, ten pojazd nie posiada takich własności trakcyjnych w głębokim śniegu, błocie lub piasku, jak wielofunkcyjne pojazdy terenowe.

Nie należy próbować jeździć tym pojazdem w głębokim śniegu, błocie ani piasku.

Łańcuchy śniegowe

W razie konieczności użycia łańcuchów śniegowych dla poprawy przyczepności, należy przestrzegać następujących środków ostrożności:

Jeśli pojazd ugrzęźnie

Jeśli Twój pojazd ugrzęźnie w śniegu, błocie lub piasku, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1.  Uruchamiaj na przemian pierwszy i wsteczny bieg. Wytworzy to ruch kołyszący, mogący nadać wystarczający rozpęd, aby uwolnić pojazd. Na gaz naciskaj delikatnie, aby zmniejszyć do minimum poślizgi kół. Zdejmij stopę z przyspiesznika podczas zmiany biegów.

  Nie podwyższaj obrotów silnika.

  Nadmierny poślizg kół spowoduje głębsze ich zakopanie się, utrudniając uwolnienie pojazdu.

 2.  Jeśli po kilku minutach kołysania pojazd pozostanie unieruchomiony, skorzystaj z pomocy innego pojazdu do wyciągnięcia go.
OSTRZEZENIE Nie pozwól nikomu stać w pobliżu pojazdu, gdy będziesz go rozkołysywał I nie dopuść do ślizgania kół szybciej niż 40 km/h wg wskazań szybkościomierza.

Wynikiem zbyt dużej prędkości obrotowej kół mogą być obrażenia osobiste lub uszkodzenie pojazdu.

 

ZALECENIE Nie kołysz pojazdem dłużej niż przez kilka minut. Zbyt długie kołysanie może spowodować przegrzanie silnika lub uszkodzenie skrzyni biegów.

 

OSTRZEŻENIE Poza przestrzeganiem wskazówek podanych w tym rozdziale, ważne jest zwracanie uwagi na poniższe środki ostrożności.
 • Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i zawsze zachowuj zgodne ze specyfikacją ciśnienie w oponach. Patrz podrozdział "Opony" w rozdziale "Przeglądy i obsługa" odnośnie szczegółów.
 • Nie używaj opon Innych, niż zalecane przez SUZUKI. Nigdy nie używaj różnych rozmiarów ani typów opon na kolach przednich I tylnych. Informacje o zalecanych oponach znajdują się w rozdziale "Specyfikacja".
 •  Nigdy nie używaj opon o większych wymiarach, specjalnych amortyzatorów ani sprężyn w celu podniesienia nadwozia.

  Zmieni to charakterystykę pojazdu.

 •  Po jeździe przez wodę, sprawdź hamulce jadąc powoli, aby sprawdzić, że zachowały normalną skuteczność. Jeśli hamulce są mniej skuteczne niż zazwyczaj, osusz je przez wielokrotne uruchamianie podczas powolnej jazdy, aż do odzyskania przez nie pełnej sprawności.

Jazda w terenie górzystym

Podczas podjazdu na strome zbocza, pojazd może zacząć zwalniać i tracić moc. W takim przypadku należy przejść na niższy bieg, ...

Przeglądy i obsługa

OSTRZEŻENIE Pracując przy pojeździe należy zachować jak największą ostrożność, aby zapobiec wypadkowi. Oto kilka w ...

Categorie