Fiat Punto: Manualna skrzynia biegów

Fiat Punto –> Uruchomienie i jazda –> Manualna skrzynia biegów

W celu włączenia danego biegu należy wcisnąć do oporu pedał sprzęgła i ustawić dźwignię zmiany biegów w żądanym położeniu (schemat włączania biegów znajduje się na uchwycie dźwigni rys. 67).

Manualna skrzynia biegów


W przypadku 6-stopniowej skrzyni biegów (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano), w celu włączenia biegu wstecznego R z położenia luzu należy podnieść pierścień A rys. 67, umieszczony pod uchwytem dźwigni, a jednocześnie przesunąć dźwignię w prawo, a następnie do tyłu.

OSTRZEŻENIE Bieg wsteczny można włączyć tylko w samochodzie, który całkowicie zatrzymał się. Przy włączonym silniku, przed włączeniem biegu wstecznego należy zaczekać co najmniej 2 sekundy z wciśniętym do oporu pedałem sprzęgła, aby uniknąć uszkodzenia kół zębatych i zgrzytu.

OSTRZEŻENIE Używanie pedału sprzęgła powinno być ograniczone wyłącznie do zmiany biegów. Nie należy prowadzić samochodu z nogą nawet lekko opartą o pedał sprzęgła. Dla wersji/rynków, gdzie przewidziano, może zainterweniować elektroniczna kontrola pedału sprzęgła, interpretując błędny styl jazdy jako usterkę.

UWAGA

109) Aby poprawnie zmienić bieg, należy wcisnąć do oporu pedał sprzęgła. W związku z tym na podłodze pod zestawem pedałów nie mogą znajdować się żadne przeszkody: należy upewnić się, czy ewentualne dywaniki są dobrze rozciągnięte i nie przeszkadzają przy naciskaniu na pedały.

UWAGA

34) Nie należy prowadzić samochodu z ręką opartą na dźwigni zmiany biegów, ponieważ nawet lekki nacisk przy długiej jeździe może spowodować zużycie wewnętrznych elementów skrzyni biegów.

Hamulec postojowy

Dźwignia hamulca postojowego znajduje się pomiędzy siedzeniami przednimi. Włączanie hamulca postojowego: należy pociągnąć d% ...

Skrzynia biegów dualogic

Samochód może być wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów o kontroli elektronicznej, nazywaną "Dualogic", w której można ...

Categorie