Dacia Sandero, Dacia Logan: Zabezpieczenia uzupełniające do przednich pasów bezpieczeństwa

Dacia Sandero, Dacia Logan –> Poznajemy samochód –> Zabezpieczenia uzupełniające do przednich pasów bezpieczeństwa

Zabezpieczenia uzupełniające do przednich pasów bezpieczeństwa


Zależnie od wersji pojazdu, składają się na nie:

Systemy te mogą działać oddzielnie lub łącznie podczas czołowego zderzenia samochodu z przeszkodą.

W zależności od siły uderzenia, system może uruchomić:

 • Po wypadku należy zlecić kontrolę działania systemu zabezpieczeń.
 •  Zabrania się samodzielnego dokonywania jakichkolwiek napraw i modyfikacji systemu (poduszki powietrzne, elektroniczne moduły sterujące, przewody) oraz wykorzystywania jego elementów w innych pojazdach, nawet identycznych.
 •  W celu uniknięcia nieuzasadnionego włączenia się systemu, co mogłoby doprowadzić do znacznych szkód, należy zwrócić się do Autoryzowanego Partnera marki, którego wykwalifikowany personel jest upoważniony do wykonywania napraw zabezpieczeń uzupełniających działanie przedniego pasa bezpieczeństwa.
 •  Kontrola poszczególnych parametrów elektrycznych zapalnika systemu może być dokonywana jedynie przez odpowiednio przeszkolony personel, wykorzystujący do tego celu specjalistyczny sprzęt.
 •  W razie konieczności złomowania pojazdu, należy zwrócić się do Autoryzowanego Partnera marki w celu dokonania kasacji generatora gazu, napinaczy pasów i poduszek powietrznych.

Ogranicznik napięcia pasa

Przy szczególnie silnym uderzeniu, urządzenie to włącza się w celu ograniczenia nacisku wywieranego na ciało przez pas.

Poduszki powietrzne kierowcy i pasażera

Poduszki powietrzne kierowcy i pasażera


Jest ono zamontowane na miejscu kierowcy i, zależnie od wersji pojazdu, na miejscu pasażera.

Napis "Airbag" umieszczony na kierownicy i desce rozdzielczej (strefa rozwinięcia poduszki 1) oraz, zależnie od wersji pojazdu, nalepka w dolnym rogu przedniej szyby, przypominają o zamontowaniu tego wyposażenia w samochodzie.

Każdy system Airbag składa się z:

System Airbag działa w oparciu o zasadę pirotechniki, co tłumaczy fakt, że przy rozwinięciu poduszki wydziela się ciepło i dym (które nie są oznaką pożaru) i słychać odgłos detonacji. Natychmiastowe rozwinięcie się poduszki może spowodować obrażenia na powierzchni skóry lub inne nieprzyjemne konsekwencje.

Zasada działania

System działa tylko przy włączonym zapłonie.

W przypadku gwałtownego uderzenia czołowego, poduszka(i) powietrzne napełniaj ą ) się szybko, umożliwiając zamortyzowanie uderzenia głowy i klatki piersiowej kierowcy w kierownicę, a pasażera w deskę rozdzielczą; następnie poduszka(i) opróżniaGą) się natychmiast po uderzeniu w celu uniknięcia utrudnienia opuszczenia pojazdu.

System Airbag działa w oparciu o zasadę pirotechniki, co tłumaczy fakt, że przy rozwinięciu poduszki wydziela się ciepło i dym (które nie są oznaką pożaru) i słychać odgłos detonacji. Natychmiastowe rozwinięcie się poduszki może spowodować obrażenia na powierzchni skóry lub inne nieprzyjemne konsekwencje.

Wszystkie wymienione w dalszej części tekstu zalecenia mają na celu umożliwienie pełnego rozwinięcia poduszki powietrznej oraz uniknięcie poważnych obrażeń ciała przy odpaleniu poduszki.

Zalecenia dotyczące poduszki powietrznej kierowcy
 •  Nie dokonywać modyfikacji koła kierownicy, ani jej poduszki.
 •  Nie zasłaniać poduszki koła kierownicy żadnymi przedmiotami.
 •  Nie mocować żadnych przedmiotów (spinek, znaczków, zegarków, uchwytu telefonu...) na poduszce kierownicy.
 •  Demontaż kierownicy jest zabroniony (za wyjątkiem wykonywania go przez Autoryzowany Serwis marki).
 •  Prowadząc samochód nie przysuwać się zbyt blisko kierownicy: ramiona powinny być lekko zgięte w łokciach (patrz paragraf "Regulacja ustawienia fotela kierowcy" w rozdziale 1). Taka pozycja pozwoli na zachowanie wolnej przestrzeni wystarczającej dla pełnego rozwinięcia i skutecznego działania poduszki.

Zalecenia dotyczące poduszki powietrznej pasażera

 •  Nie mocować na desce rozdzielczej żadnych przedmiotów (spinek, znaczków, zegarków, uchwytu telefonu, itd.) w miejscu zamontowania poduszki.
 •  Nie umieszczać żadnych przedmiotów lub zwierząt między deską rozdzielczą, a pasażerem (pies, parasol, laska, paczki...).
 •  Nie opierać nóg na desce rozdzielczej lub na fotelu, gdyż może to stać się przyczyną poważnych obrażeń. Wszystkie części ciała (kolana, ręce, głowa...) powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od deski rozdzielczej.
 •  Po wymontowaniu fotelika dla dziecka, ponownie włączyć zabezpieczenia uzupełniające pas bezpieczeństwa pasażera, by zapewnić odpowiednie zabezpieczenie na wypadek zderzenia.

ZABRANIA SIĘ INSTALOWANIA FOTELIKA DLA DZIECKA TYLEM DO KIERUNKU JAZDY NA PRZEDNIM FOTELU PASAŻERA, DOPÓKI ZABEZPIECZENIA UZUPEŁNIAJĄCE PAS BEZPIECZEŃSTWA PASAŻERA Z PRZODU NIE ZOSTANĄ ODŁĄCZONE.

(patrz paragraf "Funkcja bezpieczeństwo dzieci: odłączanie, włączanie przedniej poduszki powietrznej pasażera" w rozdziale 1)

Wersja czterodrzwiowa

Tylne, boczne pasy bezpieczeństwa Powoli rozwinąć pas 24 i zatrzasnąć jego klamrę 26 w czerwonym zamku blokującym 25. Należy ...

Zabezpieczenia boczne

Boczne poduszki powietrzne Te poduszki powietrzne, w które wyposażone są przednie fotele i które rozwijają się po ich zewnętrznej stronie ...

Categorie