Kia Rio: Wymiana opony

Wymiana opony


Jeśli opona jest równomiernie zużyta, wskaźnik zużycia bieżnika pojawia się jako ciągła taśma przebiegająca poprzecznie do bieżnika opony. Wskazuje ona na to, że na oponie znajduje się mniej niż 1,6 mm (1/16 cala) bieżnika. W przypadku zauważenia, że taśma stała się widoczna, należy wymienić oponę na nową.

Nie wolno czekać aż taśma stanie się widoczna na całej szerokości bieżnika i dopiero wówczas przystępować do wymiany opony.

OSTRZEŻENIE - Wymiana opon
 •  Jazda na zużytych oponach jest bardzo niebezpieczna i obniżają one skuteczność hamowania, dokładność kierowania i przyczepność.
 •  Pojazd Twój wyposażony jest w opony zaprojektowane do bezpiecznej jazdy i prowadzenia.
 •  Nie należy wykorzystywać opon i tarcz kół o rozmiarach i typie różniącym się od oryginalnie zainstalowanych w pojeździe.

  Mają one wpływ na bezpieczeństwo i osiągi pojazdu, co może prowadzić do problemów z prowadzeniem lub do dachowania pojazdu i odniesienia poważnych obrażeń ciała. Kiedy dokonuje się wymiany opon, należy pamiętać o tym, by wszystkie 4 opony były tego samego rozmiaru i typu, typie bieżnika, tej samej marki i nośności, i były założone na oryginalne i jednakowe tarcze kół.

 • Stosowanie innego rozmiaru opon lub innego typu może poważnie oddziaływać na jazdę, prowadzenie, prześwit, drogę hamowania, odległość opon od nadwozia, prześwit opon zimowych i wskazania prędkościomierza.
 •  Najlepiej byłoby wymieniać jednorazowo wszystkie cztery opony. Jeżeli jest to niemożliwe, lub konieczne, wtedy należy wymieniać opony parami, dwie przednie lub dwie tylne. Wymiana jednej tylko opony może poważnie negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu.
 •  Układ ABS działa przez porównywanie prędkości kół.

  Rozmiar opon może wpłynąć na prędkość kół. Kiedy dokonuje się wymiany opon, należy pamiętać o tym, by wszystkie 4 opony były tego samego typu, co pierwotnie zainstalowane w pojeździe.

  Zastosowanie opon o różnych rozmiarach może spowodować, że układy ABS (Anti-lock Brake System) i ESP (Electronic Stability Program) (jeśli są w wyposażeniu) będą pracowały nieregularnie.

Wymiana opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym (jeśli znajduje się w pojeździe)

Bieżnik opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym wytrzymuje krócej niż bieżnik opony w kole bieżąco używanym. Należy wymienić oponę, gdy staną się widoczne paski wskaźnikowe sygnalizujące zużycie opony, znajdujące się na oponie.Wymienna kompaktowa opona koła zapasowego powinna być tego samego wymiaru i typu, jak opona zastosowana w nowym pojeździe i należy ją założyć na takie same kompaktowe koło zapasowe. Opona kompaktowa nie jest przeznaczona do zakładania na kole o normalnym wymiarze, a kompaktowe dojazdowe koło zapasowe nie jest przeznaczone do zakładania normalnej opony.

Geometria kół i wyważanie opon

Koła samochodu mają ustawioną geometrię i zostały dokładnie wyważone w zakładzie produkcyjnym tak, aby zużycie ich było jak na ...

Wymiana koła

Przy dokonywaniu wymiany z jakichkolwiek powodów kół metalowych należy upewnić się , czy nowe koła są odpowiednikiem oryginalnych k& ...

Categorie