Kia Rio: Przegrzanie silnika

Kia Rio –> Postępowanie w przypadku awarii –> Przegrzanie silnika

Jeśli wskaźnik temperatury wskazuje przegrzanie, można wyczuć spadek mocy lub słyszalne jest głośne stukanie lub pukanie znaczy to, że prawdopodobnie silnik się przegrzał.

Jeśli tak się stanie, należy:

 1.  Zjechać z drogi i zatrzymać się jak tylko będzie to bezpieczne.
 2. Umieścić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (automatyczna skrzynia biegów) lub w położeniu luzu (mechaniczna skrzynia biegów) oraz zaciągnąć hamulec postojowy. Jeśli włączona jest klimatyzacja, należy ją wyłączyć.
 3.  Jeśli spod samochodu wycieka płyn chłodzący lub spod pokrywy komory silnikowej wydostaje się para, należy wyłączyć silnik. Pokrywy komory silnikowej nie należy podnosić do momentu, aż wyciek płynu chłodzącego ustanie lub aż para przestanie się wydostawać spod pokrywy. Jeśli nie można zauważyć, by nastąpił wyciek płynu chłodzącego lub nie widać pary, należy pozostawić silnik włączony i sprawdzić czy wentylator silnika na pewno działa.

  Jeśli wentylator nie działa, należy wyłączyć silnik.

 4.  Należy sprawdzić, czy pasek napędowy pompy wodnej znajduje się na miejscu. Jeśli jest on na miejscu, należy sprawdzić, czy jest naprężony.

  Jeśli stan paska jest zadowalający, należy sprawdzić, czy z chłodnicy, przewodów lub spod samochodu nie wycieka płyn chłodzący. (Jeśli używana była klimatyzacja, wyciek z niej zimniej wody po zatrzymaniu pojazdu jest zjawiskiem normalnym).

OSTRZEŻENIE Aby zapobiec obrażeniom, kiedy silnik pracuje, należy trzymać włosy, ręce i ubranie z dala od ruchomych elementów takich, jak wentylator, czy paski klinowe.
 1. Jeśli pasek klinowy pompy wodnej jest uszkodzony lub wycieka płyn chłodzący silnika, należy natychmiast wyłącznik silnik i zwrócić się o pomoc do najbliższego autoryzowanego sprzedawcy Kia Motors.
OSTRZEŻENIE Korka chłodnicy nie należy zdejmować, kiedy silnik jest jeszcze gorący. Może to umożliwić wydostanie się płynu chłodzącego przez otwór i spowodowanie ciężkich oparzeń
 1. Jeśli nie można znaleźć przyczyny przegrzania, należy poczekać, aż temperatura silnika powróci do normy.

  Następnie, jeśli nastąpiła utrata płynu chłodzącego, należy ostrożnie uzupełnić płyn chłodzący w zbiorniku wyrównawczym, by podnieść jego poziom do oznaczenia znajdującego się na środku.

 2. Jazdę należy kontynuować ostrożnie, czujnie obserwując wszelkie dalsze oznaki wskazujące na przegrzanie. Jeśli silnik ponownie się przegrzeje, należy zwrócić się o pomoc do autoryzowanego sprzedawcy Kia Motors.
OSTROŻNIE Znaczny ubytek płynu chłodzącego wskazuje na wyciek z układu chłodzenia, który powinien zostać możliwie jak najszybciej sprawdzony przez autoryzowanego dealera Kia.

Uruchamianie silnika poprzez pchanie pojazdu

Pojazd ten, wyposażony w ręczną skrzynię biegów, nie powinien być uruchamiany przez pchanie, ponieważ może to uszkodzić układ ...

Utrata ciśnienia w oponie (kołozapasowe)

...

Categorie