Kia Rio: Obsługa mechanicznej skrzyni biegów
Mechaniczna skrzynia biegów posiada 5 biegów jazdy do przodu.
Schemat zmiany biegów jest wytłoczony na gałce dźwigni zmiany biegów.
Skrzynia biegów jest w pełni synchronizowana w przypadku wszystkich biegów jazdy do przodu, aby zmiana biegów na wyższy lub niższy była ułatwiona.
Podczas zmiany biegu należy wcisnąć do końca pedał sprzęgła, a następnie powoli go zwolnić.
Jeśli Twój pojazd wyposażony jest w wyłącznik blokady zapłonu, silnik nie da się uruchomić, gdy będzie podjęta próba uruchomienia bez wciśnięcia pedału sprzęgła. (jeśli jest w samochodzie) Przed umieszczeniem dźwigni w położeniu R (wstecznego biegu) musi ona zostać umieszczona w położeniu luzu.
Wcisnąć przycisk znajdujący się bezpośrednio pod przyciskiem dźwigni zmiany biegów i pociągnąć dźwignię dostatecznie daleko w lewą stronę, a następnie przestawić ją w położenie wstecznego biegu (R). (jeśli jest w wyposażeniu) Przed zmianą biegu na R (Wsteczny) należy się upewnić, że pojazd został całkowicie zatrzymany.
Nie należy dopuszczać, by wskaźnik obrotomierza (obr/min) znalazł się w czerwonym polu.
OSTROŻNIE
|
- Kiedy jazda odbywa się w niskich
temperaturach, zmienianie biegów
może być utrudnione do momentu, aż
olej w skrzyni biegów się rozgrzeje.
Jest to zjawisko normalne i nieszkodliwe dla skrzyni biegów.
- Jeśli pojazd został zatrzymany i
zmiana biegów na pierwszy lub R
(wsteczny) jest utrudniona, należy
umieścić dźwignię zmiany biegów w
położeniu N (luzu) i zwolnić sprzęgło.
Ponownie wcisnąć pedał sprzęgła, a następnie włączyć pierwszy lub R (wsteczny) bieg.
OSTROŻNIE
|
OSTRZEŻENIE
Przed opuszczeniem fotela
kierowcy zawsze należy całkowicie
zaciągnąć hamulec postojowy i
wyłączyć silnik. Kiedy pojazd jest
zaparkowany na płaskim terenie
lub na wzniesieniu, należy upewnić
się, czy skrzynia biegów jest
ustawiona na pierwszym biegu, a
jeśli pojazd jest zatrzymany
przodem w kierunku spadku
terenu, skrzynia powinna być
ustawiona na bieg R (wstecznym). Jeśli w wymienionych przypadkach wspomniane środki ostrożności nie są przestrzegane, może nastąpić nieoczekiwane i nagłe ruszenie pojazdu. |
Korzystanie ze sprzęgła
Przed dokonaniem zmiany biegów sprzęgło powinno zostać wciśnięte do końca, a następnie powoli zwalniane.
Podczas jazdy pedał sprzęgła powinien pozostawać całkowicie zwolniony. W czasie prowadzenia pojazdu nie należy opierać nogi na pedale sprzęgła. Może to powodować niepotrzebne zużycie. Nie należy częściowo zasprzęglać sprzęgła, aby na wzniesieniu utrzymywać samochód w miejscu. Powoduje to niepotrzebne zużycie. Aby utrzymać pojazd w miejscu na wzniesieniu, należy skorzystać z pedału hamulca lub z hamulca postojowego. Pedałem sprzęgła nie należy posługiwać się gwałtownie i w powtarzalny sposób.
OSTROŻNIE Pedał sprzęgła należy wciskać do oporu. Jeżeli nie będzie on całkowicie wciśnięty, może to spowodować uszkodzenie sprzęgła lub pojawienie się hałasu. |
Redukcja biegów
Jeśli prędkość pojazdu musi zostać zmniejszona w dużym ruchu ulicznym lub podczas podjazdu pod strome wzniesienie, zanim silnik zacznie pracować z wysiłkiem, należy zredukować bieg. Redukcja biegu zmniejsza ryzyko zgaśnięcia silnika i pozwala na lepsze przyspieszenie wtedy, kiedy znów potrzebna jest większa prędkość. Kiedy pojazd jest prowadzony w dół stromego wzniesienia, redukcja biegu pozwala zachować bezpieczną prędkość i przedłuża żywotność hamulca.