Kia Rio: Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Kia Rio –> Jazda samochodem –> Mechaniczna skrzynia biegów –> Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Mechaniczna skrzynia biegów posiada 5 biegów jazdy do przodu.

Schemat zmiany biegów jest wytłoczony na gałce dźwigni zmiany biegów.

Skrzynia biegów jest w pełni synchronizowana w przypadku wszystkich biegów jazdy do przodu, aby zmiana biegów na wyższy lub niższy była ułatwiona.

Podczas zmiany biegu należy wcisnąć do końca pedał sprzęgła, a następnie powoli go zwolnić.

Jeśli Twój pojazd wyposażony jest w wyłącznik blokady zapłonu, silnik nie da się uruchomić, gdy będzie podjęta próba uruchomienia bez wciśnięcia pedału sprzęgła. (jeśli jest w samochodzie) Przed umieszczeniem dźwigni w położeniu R (wstecznego biegu) musi ona zostać umieszczona w położeniu luzu.

Wcisnąć przycisk znajdujący się bezpośrednio pod przyciskiem dźwigni zmiany biegów i pociągnąć dźwignię dostatecznie daleko w lewą stronę, a następnie przestawić ją w położenie wstecznego biegu (R). (jeśli jest w wyposażeniu) Przed zmianą biegu na R (Wsteczny) należy się upewnić, że pojazd został całkowicie zatrzymany.

Nie należy dopuszczać, by wskaźnik obrotomierza (obr/min) znalazł się w czerwonym polu.

OSTROŻNIE
  •  Kiedy piąty bieg jest zmieniany na czwarty, należy zachować ostrożność, by niechcący nie nacisnąć dźwigni zmiany biegów w bok tak, by ustawiona została w położeniu drugiego biegu. Tak radykalna redukcja biegu może spowodować zwiększenie się obrotów silnika tak dalece, że wskaźnik obrotomierza znajdzie się w czerwonym polu. Takie przekroczenie obrotów dopuszczalnych silnika może spowodować jego uszkodzenie.
  •  Biegów nie wolno redukować o więcej, niż 2. Nie wolno też redukować biegów, kiedy silnik działa na wysokich obrotach (5 000 obr/min lub wyższych). Taka zmiana biegów na niższe może spowodować uszkodzenie silnika, sprzęgła i przekładni napędowej typu transaxle.
OSTROŻNIE
  •  Aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia się sprzęgła i uszkodzeń, nie należy prowadzić samochodu opierając stopę na pedale sprzęgła. Nie należy również używać sprzęgła do utrzymywania pojazdu w miejscu, kiedy jest on zatrzymywany na wzniesieniu w czasie oczekiwania na zmianę świateł, itp.
  •  Podczas jazdy nie należy wykorzystywać dźwigni zmiany biegów jako podpórki dla ręki, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie zużycie się widełek mechanizmu zmiany biegów skrzyni biegów.

 

OSTRZEŻENIE Przed opuszczeniem fotela kierowcy zawsze należy całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik. Kiedy pojazd jest zaparkowany na płaskim terenie lub na wzniesieniu, należy upewnić się, czy skrzynia biegów jest ustawiona na pierwszym biegu, a jeśli pojazd jest zatrzymany przodem w kierunku spadku terenu, skrzynia powinna być ustawiona na bieg R (wstecznym).

Jeśli w wymienionych przypadkach wspomniane środki ostrożności nie są przestrzegane, może nastąpić nieoczekiwane i nagłe ruszenie pojazdu.

Korzystanie ze sprzęgła

Przed dokonaniem zmiany biegów sprzęgło powinno zostać wciśnięte do końca, a następnie powoli zwalniane.

Podczas jazdy pedał sprzęgła powinien pozostawać całkowicie zwolniony. W czasie prowadzenia pojazdu nie należy opierać nogi na pedale sprzęgła. Może to powodować niepotrzebne zużycie. Nie należy częściowo zasprzęglać sprzęgła, aby na wzniesieniu utrzymywać samochód w miejscu. Powoduje to niepotrzebne zużycie. Aby utrzymać pojazd w miejscu na wzniesieniu, należy skorzystać z pedału hamulca lub z hamulca postojowego. Pedałem sprzęgła nie należy posługiwać się gwałtownie i w powtarzalny sposób.

OSTROŻNIE Pedał sprzęgła należy wciskać do oporu. Jeżeli nie będzie on całkowicie wciśnięty, może to spowodować uszkodzenie sprzęgła lub pojawienie się hałasu.

Redukcja biegów

Jeśli prędkość pojazdu musi zostać zmniejszona w dużym ruchu ulicznym lub podczas podjazdu pod strome wzniesienie, zanim silnik zacznie pracować z wysiłkiem, należy zredukować bieg. Redukcja biegu zmniejsza ryzyko zgaśnięcia silnika i pozwala na lepsze przyspieszenie wtedy, kiedy znów potrzebna jest większa prędkość. Kiedy pojazd jest prowadzony w dół stromego wzniesienia, redukcja biegu pozwala zachować bezpieczną prędkość i przedłuża żywotność hamulca.

Mechaniczna skrzynia biegów

Dźwignia zmiany biegów może być przestawiona bez pociągania przycisku (1). Przycisk (1) powinien byæ wciskany, kiedy dŸwignia zmia ...

Nawyki dobrego kierowcy

Nigdy nie należy ustawiać dźwigni zmiany biegów w położeniu luzu i zjeżdżać ze wzniesienia. Jest to niezwykle niebezpieczne. ...

Categorie