Fiat Punto: Przednie poduszki powietrzne

Przednie poduszki powietrzne (po stronie kierowcy i pasażera) oraz poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano), chronią pasażerów miejsc przednich przed zderzeniem czołowym o średnio-dużej energii zderzenia, poprzez rozłożenie poduszki powietrznej pomiędzy pasażerem a kierownicą lub deską rozdzielczą.

Brak uruchomienia poduszek powietrznych w innych typach zderzeń (boczne, tylne, wywrócenie się samochodu itp), nie oznacza nieprawidłowego działania systemu.

Przednie poduszki powietrzne (kierowcy i pasażera) nie zastępują, ale uzupełnią użycie pasów bezpieczeństwa, które zalecamy zawsze zapinać, jak przewidują przepisy legislacyjne w Europie oraz w większości krajów poza Europą.

W przypadku zderzenia osoba, która nie zapięła pasa bezpieczeństwa, przemieszcza się do przodu i może uderzyć o poduszkę już w fazie jej otwierania się. W tego typu sytuacji ochrona zapewniana przez poduszkę powietrzną jest dużo mniejsza.

Przednie poduszki powietrzne mogą nie uaktywnić się w przypadku zderzeń czołowych z przedmiotami łatwo deformowalnymi, które nie obejmują powierzchni czołowej samochodu (np.

uderzenie zderzakiem w barierę ochronną lub wjechanie samochodu pod inny pojazd lub pod barierę ochronną (np. pod ciężarówki lub pod bariery ochronne na autostradzie).

Brak aktywacji poduszki w powyższych okolicznościach spowodowany jest faktem, iż poduszki powietrzne mogą nie zapewniać żadnego zabezpieczenia dodatkowego w stosunku do pasów bezpieczeństwa i w konsekwencji ich aktywacja jest niestosowna. Brak aktywacji poduszek w tego typu przypadkach nie oznacza niewłaściwego funkcjonowania systemu.

W razie uderzenia o niskiej energii poduszki powietrzne nie uaktywniają się. Dlatego zawsze konieczne jest używanie pasów bezpieczeństwa, które w razie zderzenia bocznego mimo wszystko zapewniają pasażerom prawidłową pozycję, zapobiegając wysunięciu się ciała w przypadku bardzo silnego uderzenia.

Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy

Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w specjalnej wnęce na środku kierownicy rys. 59.

Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy


Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera

Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w specjalnej wnęce w desce rozdzielczej rys. 60, a jej objętość jest większa niż objętość poduszki po stronie kierowcy.

Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera


Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera a foteliki dla dzieci

Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera a foteliki dla dzieci


Należy postępować ZAWSZE zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie umieszczonej na daszku przeciwsłonecznym po stronie pasażera rys. 61.

Poduszka powietrzna ochrony kolan po stronie kierowcy (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

Umieszczona jest w odpowiedniej wnęce pod kierownicą rys. 62. Jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku zderzenia czołowego.

Poduszka powietrzna ochrony kolan po stronie kierowcy (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)


Uzupełniający system bezpieczeñstwa biernego (srs) - poduszki powietrzne

Samochód wyposażony jest w następujące elementy: przednia poduszka powietrzna dla kierowcy; przednia poduszka powietrzna dla pasażera; podus ...

Wyłączanie poduszki powietrznej postronie pasażera: poduszki powietrznej przedniej i poduszki bocznej chroniącej klatkę piersiową oraz miednicę (side bag)

W razie gdyby konieczne było przewożenie dziecka na siedzeniu przednim w foteliku odwróconym przeciwnie do ruchu pojazdu, należy wyłączyć p ...

Categorie