Fiat Punto: Holowanie samochodu

Fiat Punto –> W razie awarii –> Holowanie samochodu

Uchwyt holowniczy, dostarczany na wyposażeniu samochodu, umieszczony jest w pojemniku z narzędziami, znajdującym się pod wykładziną komory bagażnika.

MONTAŻ UCHWYTU HOLOWNICZEGO

Wymontować ręcznie zaślepkę A rys.

104 (zderzak przedni) lub A rys. 105 (zderzak tylny), naciskając w części dolnej, wyjąć z gniazda w pojemniku z narzędziami pierścień holowniczy B i wkręcić go do oporu na sworzniu gwintowanym przednim lub tylnym.

MONTAŻ UCHWYTU HOLOWNICZEGO


MONTAŻ UCHWYTU HOLOWNICZEGO


Wersje ze skrzynią biegów Dualogic

Należy upewnić się, czy skrzynia biegów jest na luzie (N) (próbując przesunąć samochód) i wykonać czynności, jak w przypadku holowania normalnego samochodu z mechaniczną skrzynią biegów. Gdy nie ma możliwości ustawienia skrzyni biegów na luzie, nie należy holować samochodu, konieczne jest wówczas zwrócenie się do ASO marki Fiat.

Wersja Punto VAN

Na wyposażeniu pojazdu znajdują się dwa uchwyty holownicze o różnej długości: krótszy montuje się z przodu, a dłuższy z tyłu.

Uchwyty do holowania umieszczone są w pojemniku na zestaw Fix&Go automatic.

UWAGA

145) Przed rozpoczęciem holowania należy przekręcić kluczyk w wyłączniku zapłonu w położenie MAR, a następnie w położenie STOP, bez wyjmowania. Wyciągnięcie kluczyka spowoduje automatyczne zablokowanie kierownicy, uniemożliwiając skręcanie kołami.

146) Przed wkręceniem uchwytu należy oczyścić dokładnie gniazdo gwintowane.

Przed rozpoczęciem holowania należy ponadto upewnić się, czy uchwyt holowniczy jest wkręcony do oporu do odnośnego gniazda.

147) W trakcie holowania samochodu należy pamiętać o braku działania wspomagania hamulców oraz elektrycznego wspomagania kierownicy; w konsekwencji należy użyć większej siły przy nacisku na pedał hamulca lub przy obrocie kołem kierownicy. Nie należy używać linek elastycznych do holowania, co pozwoli na uniknięcie szarpnięć.

Podczas przygotowania do holowania należy sprawdzić, czy mocowanie połączeń samochodów nie uszkodzi stykających się z nimi komponentów. Podczas holowania należy przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego dotyczących zarówno urządzeń stosowanych do holowania jak i zachowania się na drodze.

Podczas holowania samochodu nie należy uruchamiać silnika.

148) Uchwyty holownicze przedni i tylny powinny być używane wyłącznie do przestawiania samochodu na płaskiej drodze. Dopuszczalne jest holowanie na krótkich odcinkach za pomocą odpowiednich urządzeń zgodnych z przepisami kodeksu drogowego (drążek sztywny), przemieszczanie samochodu na płaskiej nawierzchni w celu przygotowania go do holowania lub do transportu na lawecie pomocy drogowej. Uchwyty NIE MOGĄ być używane do przemieszczania samochodu poza płaską drogą lub w razie występowania przeszkód i/lub do czynności holowniczych za pomocą lin lub innych mechanizmów nie sztywnych. Z uwzględnieniem powyższych wskazówek holowanie samochodów powinno się odbywać, na ile to możliwe, w tej samej osi symetrii (holujący i holowany).

149) Nie należy stosować haków holowniczych do zamocowania samochodu na statku.

System blokowania paliwa

Interweniuje w przypadku zderzenia, powodując: przerwanie zasilania paliwem, z konsekwencją wyłączenia silnika; odblokowanie automatyczne drzwi; w ...

Obsługa i konserwacja

Prawid³owa konserwacja pozwala na zachowanie w czasie osi¹gów samochodu, ograniczenie kosztów eksploatacji i utrzymanie sprawności systemów ...

Categorie