Fiat Punto: Holowanie przyczepy

Fiat Punto –> Uruchomienie i jazda –> Holowanie przyczepy

OSTRZEŻENIA

Do holowania przyczepy kempingowej lub przyczepy innego typu samochód powinien być wyposażony w homologowany hak holowniczy i odpowiednią instalację elektryczną.

Montaż haka powinien wykonać wykwalifikowany specjalista.

W razie konieczności należy zamontować specjalne lusterka wsteczne zewnętrzne i/lub dodatkowe, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego.

Należy pamiętać, że holowana przyczepa zmniejsza możliwość pokonywania wzniesień, wydłuża drogę hamowania i czas wyprzedzania, w zależności od kompletnej masy samochodu z holowaną przyczepą.

Przy zjeżdżaniu z góry należy włączać niski bieg, zamiast ciągłego używania hamulca.

Masa holowanej przyczepy naciskającej na hak holowniczy samochodu zmniejsza o tę samą wartość obciążenie samochodu. Aby mieć pewność, że nie przekroczymy maksymalnej dopuszczalnej masy (podanej w dowodzie rejestracyjnym), należy uwzględnić ciężar przyczepy przy pełnym obciążeniu wraz z wyposażeniem i bagażem osobistym.

W każdym kraju należy przestrzegać ograniczeń prędkości dla samochodu holującego przyczepę. Prędkość maksymalna nie powinna jednak przekraczać 100 km/h.

Ewentualny hamulec elektryczny lub inne urządzenie (np. wciągarka elektryczna itp.), powinny być zasilane bezpośrednio z akumulatora przewodem o przekroju nie mniejszym niż 2,5 mm2.

Poza połączeniami elektrycznymi można połączyć z instalacją elektryczną samochodu tylko przewód zasilania hamulca elektrycznego i przewód lampy oświetlenia wewnętrznego przyczepy o mocy nie większej niż 15 W. Do połączeń elektrycznych należy użyć odpowiedniej skrzynki bezpieczników z przewodem z akumulatora o przekroju nie mniejszym niż 2,5 mm2.

Należy używać odpowiedniego stabilizatora na haku holowanej przyczepy.

OSTRZEŻENIE Używanie dodatkowego obciążenia innego od oświetlenia zewnętrznego (hamulca elektrycznego, wciągarki elektrycznej, itd.), możliwe jest przy pracującym silniku.

OSTRZEŻENIE Jeśli chodzi o montaż haka holowniczego, należy zwrócić się do ASO Fiata.

UWAGA

115) System ABS, w który wyposażony jest samochód, nie kontroluje układu hamulcowego przyczepy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność na śliskiej nawierzchni drogi.

116) Absolutnie nie należy modyfikować układu hamulcowego samochodu do sterowania hamulcem przyczepy. Układ hamulcowy przyczepy powinien być całkowicie niezależny od układu hydraulicznego samochodu.

Ostrzeżenia ogólne

Podczas manewrów parkingowych należy zwrócić szczególną uwagę na przeszkody, które mogą znaleźć się nad lub p ...

Tankowanie samochodu

Należy zawsze przed zatankowaniem samochodu wyłączyć silnik. ...

Categorie