Kia Rio: System zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS) (jeśli jest w wyposażeniu)

Kia Rio –> Jazda samochodem –> Układ hamulcowy –> System zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS) (jeśli jest w wyposażeniu)

OSTRZEŻENIE ABS (lub ESP) nie zapobiegnie wypadkom powstałym na skutek wykonywania niewłaściwych lub niebezpiecznych manewrów.

Pomimo, że kontrola nad pojazdem podczas awaryjnego hamowania jest udoskonalona, zawsze należy zachować bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdem i przedmiotami znajdującymi się przed nim. W czasie złych warunków na drodze prędkość pojazdu powinna zawsze być zmniejszona.

W poniższych warunkach drogowych droga hamowania dla pojazdów wyposażonych w system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania (lub w Elektroniczny program stabilizacji jazdy) może być dłuższa niż dla samochodów nie posiadających ich.

W czasie panowania poniższych warunków pojazd powinien być prowadzony z ograniczoną prędkością:

  • - Nawierzchnie nierówne, pokryte żwirem lub śniegiem.
  •  Jeśli pojazd ma założone łańcuchy przeciwślizgowe.
  •  Na nawierzchniach pokrytych dziurami lub tam, gdzie nawierzchnia posiada różną wysokość.

Funkcje bezpieczeństwa samochodu wyposażonego w ABS (lub ESP) nie powinny być sprawdzane poprzez jazdę z dużą prędkością lub pokonywanie zakrętów. Może to spowodować zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy lub innych osób.

ABS cały czas wykrywa prędkość obrotową kół. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że koła mogą się zablokować, układ ABS wielokrotnie modyfikuje ciśnienie hamulców hydraulicznych kół.

Jeśli hamulce zostaną użyte w warunkach, które mogą spowodować zablokowanie się kół, z hamulców może być słyszalny dźwięk "tik-tik'' lub w pedale hamulca może być wyczuwalne pulsowanie. Jest to normalny stan oznaczający, że układ ABS jest aktywny.

Aby z jak największym pożytkiem wykorzystać układ ABS w sytuacji awaryjnej, nie należy modyfikować nacisku na pedał hamulca oraz nie należy "pompować" hamulca. Pedał hamulca należy nacisnąć tak mocno, jak jest to możliwe lub na tyle mocno, na ile pozwala sytuacja i pozwolić układowi ABS sterować siłą, z jaką działają hamulce.

UWAGA Kiedy pojazd rusza po uruchomieniu silnika, w przedziale silnika może być słyszalne klikanie. Jest to normalny stan wskazujący, że system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania funkcjonuje poprawnie.

System zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania


OSTROŻNIE
  •  Jeśli kontrolka ABS zacznie się świecić i pozostanie włączona, może to oznaczać, że ABS nie funkcjonuje poprawnie. Jednak w takim przypadku zwykłe hamulce wciąż będą działać normalnie.
  • Kontrolka ABS pozostanie włączona przez ok. 3 sekundy po ustawieniu wyłącznika zapłonowego w położeniu ON. W tym czasie ABS przeprowadzi autodiagnostykę i jeśli wszystko okaże się być w porządku, kontrolka zgaśnie.

    Jeśli kontrolka pozostanie włączona, może to oznaczać, że ABS nie funkcjonuje poprawnie.

    Należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors.

 

OSTROŻNIE
  •  Jeśli pojazd jest prowadzony po drodze nie zapewniającej dostatecznej przyczepności, np.

    po drodze oblodzonej, i cały czas wykorzystywane są hamulce powodując ciągłą pracę ABS, kontrolka ABS może się włączyć.

    Należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i wyłączyć silnik.

  •  Silnik należy uruchomić ponownie. Jeśli kontrolka ABS nie świeci się, oznacza to, że układ ABS funkcjonuje normalnie. W przeciwnym razie może to oznaczać, że ABS uległ awarii. Należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors.

UWAGA Jeśli pojazd jest uruchamiany z zewnętrznego akumulatora, ponieważ własny akumulator został rozładowany, silnik może nie działać tak płynnie jak zazwyczaj. W tym samym czasie może zostać włączona kontrolka układu ABS.

Stanie się tak ze względu na niskie napięcie akumulatora. Nie oznacza to, że układ ABS uległ awarii.

Hamulec postojowy

Zaciąganie hamulca postojowego Aby włączyć hamulec postojowy, należy najpierw użyć hamulca nożnego, a następnie bez naciskania z ...

Elektroniczny program stabilizacji jazdy (ESP) (Jeśli jest w wyposażeniu)

Układ Elektronicznego programu stabilizacji jazdy (ESP) jest tak zaprojektowany by stabilizował pojazd podczas manewrów wykorzystywanych w czasie pokonywan ...

Categorie