Kia Rio: Używanie wysokiej jakości glikolu etylenowego jako płynu chłodzącego

Kia Rio –> Jazda samochodem –> Jazda zimą –> Używanie wysokiej jakości glikolu etylenowego jako płynu chłodzącego

Pojazd jest dostarczany wraz z wysokiej jakości płynem chłodzącym w postaci glikolu etylenowego znajdującym się w układzie chłodzącym. Jest to jedyny rodzaj płynu chłodzącego jaki powinien być używany, ponieważ zapobiega on korodowaniu układu chłodzącego, smaruje pompę wodną i zapobiega zamarzaniu. Należy pamiętać by wymieniać lub uzupełniać płyn chłodzący zgodnie z harmonogramem konserwacji znajdującym się w dziale 7. Przed nastaniem zimy należy skontrolować płyn chłodzący by upewnić się, że jego punkt zamarzania jest wystarczająco niski jak na temperatury, jakie są spodziewane w czasie zimy.

Kontrola akumulatora i kabli

Zima nakłada dodatkowe obciążenia na układ akumulatora. Akumulator oraz kable należy sprawdzić oglądając je tak, jak opisano to w dziale 7. Poziom naładowania akumulatora może zostać sprawdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia Motors lub w warsztacie samochodowym.

Wymiana oleju na "zimowy", jeśli zachodzi taka potrzeba

W niektórych klimatach zaleca się, by w czasie niskich temperatur używany był olej o niższym, "zimowym" współczynniku lepkości. Aby poznać zalecenia w tym zakresie, patrz dział 8.

Jeśli użytkownik nie ma pewności co do tego jakiej lepkości oleju najlepiej używać, powinien skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia Motors.

Kontrola świec zapłonowych i układu zapłonowego

Świece zapłonowe należy sprawdzić tak, jak zostało to opisane w dziale 7 i jeśli zachodzi taka potrzeba, wymienić je.

Należy również sprawdzić wszystkie przewody i elementy zapłonu, by upewnić się, że nie są one popękane, zużyte lub w jakikolwiek sposób uszkodzone.

Zapobieganie zamarzaniu zamków

Aby nie dopuścić do zamarznięcia zamków, w otwór zamka należy wtrysnąć zatwierdzony płyn rozmrażający lub glicerynę. Jeśli zamek jest pokryty lodem, należy spryskać go zatwierdzonym płynem rozmrażającym, aby usunąć lód. Jeśli zamek zamarzł wewnątrz, rozmrozić go może się udać za pomocą ogrzanego kluczyka. Z podgrzanym kluczykiem należy obchodzić się ostrożnie.

Korzystanie z zatwierdzonej substancji zapobiegającej zamarzaniu w układzie spryskiwacza

Aby nie dopuścić do zamarznięcia wody znajdującej się w układzie spryskiwacza przedniej szyby, należy dodać do niej zatwierdzoną substancję zapobiegającą zamarzaniu, zgodnie z instrukcjami zawartymi na zbiorniku. Substancja taka jest dostępna u autoryzowanego sprzedawcy Kia Motors oraz w większości punktów sprzedaży części samochodowych. Nie należy używać płynu chłodzącego silnik lub innych rodzajów substancji zapobiegających zamarzaniu, ponieważ mogą one zniszczyć lakier.

Niedopuszczanie do zamarznięcia hamulca postojowego

W pewnych warunkach hamulec postojowy może zamarznąć w położeniu zaciągniętym. Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli w pobliżu lub na tylnych hamulcach nagromadzony jest śnieg lub lód, albo jeśli hamulce są mokre. Jeśli istnieje ryzyko, że hamulec postojowy może zamarznąć, należy zaciągnąć go tylko tymczasowo, podczas umieszczania dźwigni zmiany biegów w położeniu P (w przypadku skrzyni automatycznej) lub w położeniu biegu pierwszego lub wstecznego (w przypadku skrzyni mechanicznej). Po tym należy zablokować tylne koła, by uniemożliwić toczenie się pojazdu.

Następnie należy zwolnić hamulec postojowy.

Niedopuszczanie do gromadzenia się lodu lub śniegu pod pojazdem

W pewnych warunkach śnieg i lód mogą nagromadzić się pod błotnikami, przeszkadzając w prowadzeniu pojazdu.

Jeśli pojazd jest prowadzony w ciężkich zimowych warunkach, kiedy nagromadzenie takie może mieć miejsce, kierowca powinien okresowo sprawdzać spód pojazdu by upewnić się, że ruch przednich kół i elementów układu kierowniczego nie został ograniczony.

Przewożenie wyposażenia awaryjnego

Zależnie od tego jak ciężkie warunki pogodowe panują tam, gdzie pojazd jest użytkowany, powinno się przewozić w samochodzie wyposażenie awaryjne.

Niektóre z elementów takiego wyposażenia to łańcuchy śniegowe, latarka, race sygnalizacyjne, piasek, łopata, przewody połączeniowe, skrobaczka do szyb, rękawice, mata wodoodporna, kombinezon, koc, itp.

Jazda w warunkach śniegowych i przy oblodzeniu

Aby prowadzić pojazd w głębokim śniegu, może okazać się niezbędne użycie opon zimowych lub zainstalowanie łańcuchów ...

Jazda z przyczepą

Jeśli planowane jest holowanie przyczepy za samochodem, najpierw w Departamencie transportu należy sprawdzić odpowiednie przepisy określające wymagania ...

Categorie